Εργαστήριο Κλινικής Έρευνας: υποκειμενικότητα και κοινωνικός δεσμός

ΠΡΟΗΓΟΥΜΕΝΕΣ ΕΚΔΗΛΩΣΕΙΣ

Ακολουθούν οι εκδηλώσεις που έλαβαν χώρα πριν την κατασκευή της ιστοσελίδας του Εργαστηρίου.

Παρουσίαση του βιβλίου της Martine Menès, «Το παιδί και η γνώση»

Διοργάνωση: Φόρουμ Ψυχανάλυσης του Λακανικού Πεδίου Αθήνας σε συνεργασία με το Εργαστήριο Κλινικής Έρευνας Υποκειμενικότητα και Κοινωνικός Δεσμός του Τμήματος Ψυχολογίας της Φιλοσοφικής Σχολής του Εθνικού και Καποδιστριακού Πανεπιστημίου Αθηνών

Φεβρουάριος 2020, Φιλοσοφική Σχολή ΕΚΠΑ.

Χαιρετισμός: Λίσσυ Κανελλοπούλου

Ομιλίες: Κατερίνα Μαλίχιν, Μαρία Κουκουμάκη, και Martine Menès.

Συζητήτρια: Γεωργία Χριστέλη

Προβολή και συζήτηση της ταινίας “Festen” του Τ. Vinterberg

Αμφιθέατρο του Ψυχολογικού Εργαστηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής (Κυψέλη 544), Ιούνιος 2018.

Τραπέζι - συζητήτριες: Ελένη Μαρόκου, Σωτηρία Χρυσοβέργη, Χρύσα Καριεντίδου

«Ο ήχος του ασυνειδήτου: μια ψυχαναλυτική ακρόαση της 'Ιεροτελεστίας της Άνοιξης' του Igor Stravisnky»

Αμφιθέατρο Ψυχολογικού Εργαστηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής (Κυψέλη 544), Μάρτιος 2018.

Εισήγηση: Χαράλαμπος Ρισβάς

Κατά την εισήγηση προβλήθηκε βίντεο με την παραγωγή του χοροδράματος από τα μπαλέτα Joffrey (1987). Παράλληλα, αξιοποιήθηκαν αποσπάσματα της ερμηνείας του έργου από τη Συμφωνική Ορχήστρα της Atlanta (1992, διεύθυνση Yoel Levi), αποσπάσματα από την παραγωγή των μπαλέτων Mariinsky (2013, σε μουσική διεύθυνση Valery Gergiev) και επιλεγμένα αποσπάσματα από τη χορογραφία του Maurice Béjart (1970).

Προβολή και συζήτηση της ταινίας-ντοκιμαντέρ "HUMAN"

Αμφιθέατρο του Ψυχολογικού Εργαστηρίου της Φιλοσοφικής Σχολής (κυψέλη 544), Δεκέμβριος 2017.

Σεμινάριο «Το παιδικό στην ψυχαναλυτική κλινική και στο πολιτικό»

Πρόκειται για τις εισηγήσεις του τρίτου έτους (Οκτώβριος 2017 - Ιούνιος 2018) του  δια-πανεπιστημιακού Σεμιναρίου διάρκειας τριών ετών σε συνεργασία με το CRPMS (Centre de recherches psychanalyse, médecine et société), UFR d’Etudes Psychanalytiques, του Πανεπιστημίου του Παρισιού (Université de Paris, τέως Πανεπιστήμιο Paris Diderot, Paris Sorbonne Cité) με προσκεκλημένους ομιλητές από το Πανεπιστήμιο του Παρισιού, επιστημονική υπεύθυνη τη Λίσσυ Κανελλοπούλου και υπεύθυνη συντονισμού την Κατερίνα Μαλίχιν. Το τελευταίο έτος του Σεμιναρίου τέθηκε υπό την αιγίδα του Εργαστηρίου.

Τα δυο προηγούμενα έτη του Σεμιναρίου είχαν τίτλο:

«Υποκειμενικότητα, κοινωνικός δεσμός και πολιτικό» (Οκτώβριος 2016 - Ιούνιος 2017)

«Υποκειμενικότητα, σώμα και σύγχρονος κοινωνικός δεσμός» (Οκτώβριος 2015 - Ιούνιος 2016)